Dla gospodarstw

Jako właściciel gospodarstwa rolnego masz prawo do preferencyjnych warunków na budowę instalacji fotowoltaicznej na swoich obiektach i terenach.

Dlaczego elektrownie słoneczne są tak ważne i atrakcyjne dla rolników ?

Zapotrzebowanie energetyczne współczesnych gospodarstw rolnych jest bardzo wysokie, co automatycznie daje możliwość uzyskania większych oszczędności. Stale rosnące ceny prądu nie dotyczą użytkowników darmowej energii ze Słońca.

Kolejna korzyść to zmniejszenie rolnego podatku gruntowego. Według obowiązującej ustawy, każdy rolnik realizujący inwestycję w odnawialne źródło energii może odliczyć do 25% kosztów jej budowy.

Właściciele gospodarstw rolnych płacący podatek VAT, odliczają go w całości.

Koszt budowy dobrze dobranej pod względem mocy instalacji zwraca się całkowicie pomiędzy 4 i 5 rokiem użytkowania a wysokość rachunków za prąd spada do minimum, praktycznie od momentu jej uruchomienia.

Rolnicy przedsiębiorcy muszą również pamiętać o nowych, dodatkowych opłatach – mocowej i OZE obowiązujących od stycznia 2021. Ich sumaryczna wysokość, aż 78,40 zł za 1 MWh, przekładać będzie się na kilkudziesięcio procentowe zwiększenie udziału kosztów energii w gospodarstwie.

Zapraszamy do KONTAKTU i zapoznania się z naszą kompleksową ofertą.